TITAS PRESENTS HISTORY

MOMIX

Ballet Hispanico

Kibbutz Contempoary Dance Company

Dorrance Dance

Herve Koubi

Lucky Plush

L.A. Dance Project

Alonzo King/Lines Ballet

Parsons Dance Company

Command Performance

Aspen Santa Fe Ballet (MC, Q&A)

Bridgman/Packer Dance (MC, Q&A)

Jessica Lang Dance Project

Pilobolus

Dorrance Dance

Ballet BC (Debut)

Diavolo

Alvin Ailey

Che Malambo

Doug Varone and Dancers (MC, Q&A)

Command Performance

Twyla Tharp 50th Anniversary Tour World Premiere

Kyle Abraham/Abraham.In.Motion World Premiere

U.K.’s Akram Khan Company

BODYTRAFFIC

Cloud Gate Dance Theatre of Taiwan

France’s Mr and Mme Reve (CANCELLED

France’s Compagnie Herve Koubi

Canada’s Kidd Pivot

Command Performance Gala

Complexions Contemporary Ballet

U.K.’s Balletboyz

Youssou N’Dour (Senegal)

Spectrum Dance Theater +Donald Byrd

Brian Brooks Moving Company

Ronald K. Brown/Evidence

Maya Beiser

Diavolo

Parsons Dance

Malandain Ballet Biarritz (France)

Ballet West

Command Performance

Jessica Lang Dance Project

A Gatheirng II

Scrap Art Music (Canada)

Pilobolus

Alonzo King/Lines Ballet (Q&A, MC)

Philip Glass and Tim

Kibbutz Contempoary Dance Company

Les Ballets Trockadero de Monte Carlo (Q&A)

London’s Motionhouse

Command Performance

Mark Morris Dance (MC)

Shen Wei Dance

Mariachi Vargas de Tecalitlan (Mexico)

Doug Varone and Dancers (MC, Q&A)

Marc Broussard in Concert

Stephen Petronio Dancew

Joffrey Ballet

Cedar Lake Contemporary Ballet

Bella Gaia

Command Performance

Brazil’s Grupo Corpo

Ahn Trio

Alvin Ailey

Aspen Santa Fe Ballet (MC, Q&A)

PILOBOLUS

American Ballet Theatre

DanceBrazil (Brazil)

Brian Stokes Mitchell

Diavolo

Los Lobos

Ladysmith Black Mambazo (South Africa)

Anoushka Shankar (India but lives in America)

Madeleine Peyroux

Command Performance (18th)

MOMIX

Hubbard Street Dance Chicago

Cedar Lake Contemporary Ballet (Dance Installation)

Martha Graham Dance Company

Complexions Contemporary Ballet (debuted commissioned work)

Mariachi Vargas de Tecalitlan (Mexico)

Lila Downs/Buika in Concert

KODO Drummers of Japan (MC) (Japan)

The Chieftains (Ireland)

SFJAZZ Collective

Command Performance

Jose Carerras in Concert (Spain) (Canceled)

Philip Glass Dracula Live!

Bossa Nova Project (Brazil)

Mariza in Concert (Portugal)

Daniel Bernard Roumain (DBR)

Soweto Gospel Choir (South Africa)

Parsons Dance/East Village Opera Company

Complexions Dance Company

Bill T. Jones/Arnie Zane Dance Co

Dominic Walsh Dance Co

Mark Morris Dance (MC)

Command Performance

An Evening with Wanda Sykes

Laurie Anderson

Lar Lubovitch Dance Co. (Q&A, MC, LD)

Les Grans Ballets Candiens (Q&A, MC) (Canada)

Blind Boys of Alabama with the Preservation Hall Jazz Band *

Interpreti Venziani * (Q&A) (Italy)

Les Ballets Trockadero (Q&A, MC)

Bettye LaVette * (Q&A)

Forever Tango (MC)

Afro Cuban All Stars * (Cuba)

Parsons Dance Co. (Q&A, MC)

Command Performance of International Ballet (MC)

Alonzo King/Lines Ballet (Q&A, MC)

India.Arie in Concert

MOMIX (MC, Q&A)

*Mariza (Q&A) (Portugal)

Shaolin Warriors (Q&A) (China)

Doug Varone and Dancers (MC, Q&A)

*Patti LuPone (Q&A)

*Monterey Jazz Festival (Q&A)

*Cedar Lake Contemporary Ballet (MC, Q&A)

*Angelique Kidjo (Q&A) (Benine)

AEROS (MC, Q&A, SP)

Dianne Reeves

Command Performance of International Ballet (MC)

Aspen Santa Fe Ballet (MC, Q&A)

East Village Opera Company (MC, Q&A)

* France’s Lyon Opera Ballet (MC, Q&A, Consulate events) (France)

* Acoustic Africa (MC, Q&A) (South Africa) (Senegal) (Ivory Coast)

* Classical Savion (MC) (Q&A)

* An Evening with Michael Feinstein

* East Village Opera Company (MC, Q&A)

* Cherryholmes Bluegrass (Q&A, MC)

* Ballets Jazz de Montréal (MC, Q&A) (Canada)

KODO Drummers of Japan (MC) (Japan)

* Spain’s Noche Flamenca (MC, Q&A) (Spain)

DIAVOLO Dance Company (MC, Q&A)

Kronos Quartet (MC, Q&A, special partnership with Turtle Creek Chorale and The Dallas Women’s Chorus)

Command Performance of International Ballet (MC)

India’s Ravi Shankar Indian Festival (Q&A) (India)

* Rockin Blues Revue

Canada’s BARRAGE (Canada)

* Aspen/Santa Fe Ballet (MC, LD, Q&A)

Lily Tomlin in Concert (Special Event)

* Sing, Sing, Sing,

* London’s Richard Alston Dance (MC, Q&A, LD)

* Argentina’s BoccaTango, (MC, Q&A) (Argentina)

MOMIX (MC, LD, Q&A)

Command Performance 2006 (MC)

*So. Africa’s Ladysmith Black Mambazo (Q&A) (South Africa)

Parsons Dance Co. (MC, Q&A)

Kathy Griffin in Concert (Special Event)

Ojos de Brujo (CANCELED)

American Ballet Theatre

* Brazil’s Bale Folclorico da Bahia (MC, Q&A) (Bahia)

Laurie Anderson (Q&A)

* Dance Cuba (MC, Q&A) -CANCELED

 Noche Flamenca (MC,Q&A)Replacement (Spain)

* Canada’s Leahy (Q&A) (Canada)

Command Performance 2005 (MC)

* Israel’s Chava Alberstein  CANCELED (Israel)

The Klezmatics (Q&A) Replacement

* Ballets Jazz de Montréal  (MC, Q&A)

* Complexions Dance Co. (MC, Q&A)

* Paul Dresher’s SoundStage (MC, SP, Q&A)

* Celebrating the Blues (Q&A)

* Ralph Lemons Geography Part III (MC, Q&A, LD)

Reflections of the Future

* Philip Glass-Koyaanisqatsi Live(Q&A)(LD)

* India’s Ravi and Anoushka Shankar(Q&A) (India)

* Brazil’s Grupo Corpo(Q&A)(MC) (Brazil)

* Turtle Island String Quartet(Q&A,LD)

* Maria Benitez Teatro Flamenco(Q&A)(MC)

* Canada’s Barrage(Q&A) (Canada)

Sweet Honey in the Rock(Q&A)

Bill T. Jones/Arnie Zane Co.(Q&A)(MC)

* MOMIX-Opus Cactus(Q&A)(MC)

Command Performance

* Ballet Austin(Q&A)

Reflections of the Future

Bruce Wood Dance Company (Q&A)

Laurie Anderson (Q&A)

Ballet du Senegal (Q&A)(Senegal)

Dukes of Dixieland (workshop/jam session)

* France’s Ballet Biarritz (Q&A) (France)

* Phillip Hamilton (Q&A)

Jennifer Holliday

*Ron Brown/Evidence (Q&A) (MC)

Diavolo

Japan’s KODO Drummers (LD) (Japan)

* Steve Reich Ensemble (Q&A)

Command Performance

Les Ballets Trockadero de Monte Carlo (Q&A)

* Argentina’s Brenda Angiel (Q&A/MC) (Argentina)

* Mingus Big Band (MC)

* Donald Byrd (SP, MC, Q&A)

* La India

Dr. John

Twyla Tharp Dance (LD/MC/Q&A/Res.)

SamulNori (SP/LD)(Korea)

* Limon Dance Company (SP/MC/LD)

* Bang on a Can All Stars

* Rennie Harris Puremovement (MC, Q&A)

* China’s Shaolin Warriors (MC) (China)

Command Performance

*The Buena Vista Social Club (Cuba)

Parsons Dance Company (MC)

*Chenille Sisters(SP)

*Diavolo (MC)

*Zakir Hussain/John McLaughlin

*Forever Tango (Argentina)

Mark Morris Dance (MC)

*AEROS

*Dianne Reeves

River North Dance (MC)

*Gaelic Storm (Ireland)

Command Performance

Pilobolus (LD/MC)

* Noche Flamenca (LD)(Spain)

* Empire Brass (LD) (Canada)

* Don Byron (LD)

Doug Varone (MC/LD)

Mavis Staples (LD)

* O Vertigo (LD/MC)(Canada)

* Nrityagram Dance (LD)(India)

* Celtic Rhythm (LD)(Ireland)

* Ravenshead Opera (LD/Q&A)

* Cubanismo! (LD)(Cuba)

Command Performance

* Cirque Eloize (Canada)

STOMP (England)

* Ballet Preljocaj (France)

Le Ballet Senegal (LD)(Senegal)

* Whirling Dervishes (LD)(Turkey)

* Koko Taylor

Paul Taylor Dance Company (MC)

* Radio Days

* Idols of the King

KODO Drummers (LD)(Japan)

* River North Dance Company (SP, MC)

Chanticleer

* David Dorfman Dance  (LD/MC)

Laurie Anderson

Command Performance

BeauSoleil

* Second Hand Dance (MC/LD)

* Margie Gillis (MC/LD) (Canada)

Quartetto Gelato (LD)(Canada)

Jose Greco II (LD)(Spain)

Cleo Laine & John Dankworth (LD)

Les Ballet Trocks (MC/LD)

Ireland’s ALTAN (Ireland)

Command Performance IV

Peking Acrobats (China)

STOMP (England)

Tito Puente Jazz Ensemble

Japan’s Sankai Juku (Japan)

* Hotel of Strangers

* Doug Varone and Dancers (MC)

Sacred Music Sacred Dance: The

  Mystical Arts of Tibet (Tibet)

* SamulNori (LD)(Korea)

* Manhattan Tap (MC)

Hubbard Street Chicago (LD/MC)

* The Klezmatics (LD)

* Nederlands Dans Theater II & III (MC)   (The Netherlands)

Sweet Honey in the Rock (LD)

STOMP (England)

Command Performance III

*Toshiko Akiyoshi (Japan)

MOMIX (MC)

Philip Glass La Belle et la Bête (LD)

*Pascal Rioult Dance Theater

*ACREQ/Music of Frank Zappa

NEXUS  (MC)(Canada)

Bill T. Jones/Arnie Zane (MC)

*Elizabeth Streb/Ringside (MC)

David Parsons(MC)

*Quartetto Gelato (LD) (Canada)

STOMP (Student performance) (England)

Command Performance Ballet Gala

BeauSoleil

*STOMP (Student performance) (England)

*Urban Bush Women (Residency)

The King’s Singers (MC)(England)

*Mark Morris Dance Group (MC)

Wynton Marsalis (MC)

*The Chieftains (Ireland)

*Le Ballet National Du Senegal  (MC)(Senegal)

Sweet Honey In The Rock (Sing-a-long)

*Nikolais and Murray Louis Dance (LD)

*Michael Moschen

Laurie Anderson

*Festival Of The Nile (Egypt)

Command Performance Ballet Gala

Pilobolus (MC)

Japan’s Sankai Juku (LD) (Japan)

Ramsey Lewis & Billy Taylor

Japan’s KODO Drummers (LD) (Japan)

The Canadian Brass (Canada)

*Manhattan Rhythm Kings (LD)

Royal Winnipeg Ballet (MC) (Canada)

Alvin Ailey American Dance Theater (Residency)

The Flying Karamazov Brothers (Russia)

Judy Collins

*Bill T. Jones /Arnie Zane &Co. (MC)

Preservation Hall Jazz Band

The Feld Ballets (MC)

The King’s Singers (England)

Kronos Quartet

MOMIX

Philip Glass Ensemble “Powaqqatsi” (LD)

Les Ballets Trocadero de Monte Carlo

*Carbone 14 “The Dormitory” (Canada)

The Parsons Dance Company (MC)

Ravi Shankar (India)

*Mikhail Baryshnikov and the

White Oak Dance Project

*Paul Winter Consort (Improvisation Class)

*Les Ballets Africains (MC)(Guinea)

Paul Taylor Dance Company (MC)

The Best of Mummenschanz (Switzerland)

Lar Lubovitch Dance Company (MC)

*Cumbre Flamenca (LD)(Spain)

Mystery of the Bulgarian Voices (Bulgaria)

*The Bob

Lionel Hampton Jazz Orchestra

*American Indian Dance Company

(Native American student perf.)

MOMIX (MC)

*Winter Solstice Concert

Japan’s KODO Drummers (workshop for deaf &hearing impaired students) (Japan)

*Festival of Indonesia

*Paul Dresher Ensemble “Slow Fire”

(Audience Colloquium)

*Imperial Bells of China (China)

Hubbard Street Dance Company (MC)

*David Parsons Dance Company (LD)

Philip Glass Solo Piano Concert

*David Gordon Pick/Up Company (LD)

*Western Wind

Kronos Quartet

*Lar Lubovitch Dance Company (Residency-Arts Magnet HS)

*Garth Fagan Bucket Dance Company (MC)

*Mystery of the Bulgarian Voices (Bulgaria)

Laurie Anderson (Composition Class)

The Feld Ballets

Philip Glass Ensemble (Composition Class)

Pilobolus Dance Theatre

*KODO Drummers (Japan)

*Dancers of the Third Age (Outreach performance for seniors and  elementary students)

Meredith Monk

*Hubbard Street Dance Company (MC)

Natalia Bessmertnova and Bolshoi Stars (Russia)

Twyla Tharp Dance

*Japan’s Sankai Juku (Workshop) (Japan)

Mummenschanz (Switzerland)

*American Ballroom Theater (MC)

*MOMIX (Improvisation & MC)

*Maya Plisetskaya and Bolshoi Stars (Russia)

*Murray Louis Dance/Dave Brubeck Quartet (MC)

*Jazz Tap Ensemble with Honi Coles (MC)

*Philip Glass Ensemble

Nikolais Dance Theatre

Houston Ballet and Orchestra

The Paul Taylor Dance Company (LD)

*Les Grands Ballets Canadiens (Canada)

The Feld Ballets

*Peking Acrobats(China)

*A Conversation with Cary Grant

Pilobolus Dance Theatre

*Twyla Tharp Dance (LD)

*Nikolais Dance Theatre (MC)

Alvin Ailey American Dance Company (MC)

*Royal Ballet of Flanders (Belgium)

Pilobolus Dance Theatre

Deborah Hay

Mikhail Baryshnikov and Stars of American Ballet Theatre

PREMIERE SEASON

*Pilobolus Dance Theatre  (MC)

*New World Ballet of Caracas (Venezuela)

The Paul Taylor Dance Company

Royal Winnipeg Ballet (Canada)

*The Feld Ballets

Dance Theatre of Harlem

* – Debut event

MC – Master Class

SP – Student Performance

QA – Post-Performance Q&A Sessions, Pre-Show Lectures

LD – Lecture Demonstration

Back to Top
X